Electric Nail Drill Low Vibration Portable High Speed 35000 Rpm Pen Manicure Machine
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Color: | Pink |
| Material: | Aluminium |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Manufacturer/Factory & Trading Company
360° Virtual Tour
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2021
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
ODM Services
QA/QC Inspectors
R&D Capabilities
Product Certification
The supplier provides ODM services
The supplier has 5 QA and QC inspection staff
The supplier has 3 R&D engineers, you can check the Audit Report for more information
The supplier's products already have relevant certification qualifications, including:
CE
FCC
RoHS
UKCA Certificate
EMC Certificate
CE
FCC
RoHS
UKCA Certificate
EMC Certificate
Sign In to see all verified strength labels (26)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- JMD-116
- Name
- Cordless Nail Drill
- Speed
- 35000rpm
- Plugs Type
- Type-C
- Voltage
- DC 5V 2A
- Weight
- 0.26kg
- Power
- 10W
- Customized
- Customized
- Usage
- Home, Commercial, Salon
- Transport Package
- Box Package
- Specification
- 20.2*11.1*3cm
- Trademark
- Jimdoa
- Origin
- China
- HS Code
- 8509809000
- Production Capacity
- 10000pieces/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 22.00cm * 14.00cm * 5.00cm
- Package Gross Weight
- 2.000kg
Product Description
| Product Name | Wireless Nail Drill |
| Model | JMD-116 |
| Material | Aluminium |
| Plugs Type | Type-C |
| Power | 10W |
| Input Voltage | DC 5V 2A |
| Output Voltage | DC 2-6V |
| Speed | 0-35000 Rpm |
| Color | Pink |
| Parts List |
1 x electric nail drill main control 1 x handpiece 1 x handpiece holder 1 x Type-C fast charge cable 1 x user manual (in English) |











Guangdong Jimdoa Electric Appliance Co., Ltd was established in 2012, has accumulated 12 years of extensive experience in developing and manufacturing nail care and beauty products, including nail drills, UV nail lamps, nail dust collectors, and UV sterilizer boxes.
We are striving to improve our product quality and offer ODM and OEM services for customers throughout the world. Our facilities cover 12,000 square meters and feature 8 production lines, 2 testing labs, a development room, a showroom, and a warehouse. All of our products are with completely certifications CE,FCC,ROHS,and our factory is follow ISO standards for production.
Our products are exported to North America, Europe, Asia, South America, Africa, and Oceania, among other regions.
We hold over 50 patents for our innovative nail drill designs and are dedicated to continuously developing more advanced products.






Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Nail Drill
- Nail Drill Pen
- Electric Nail Drill Low Vibration Portable High Speed 35000 Rpm Pen Manicure Machine
Hot Searches
More